Facebook za Libru zrejme dostane po prstoch (nielen) od kartových spoločností, Messenger ako WeChat zatiaľ nebude
Facebook nabral odvahu a ohlásil, že pre používateľov začne kresliť svoje vlastné peniaze.
Určitá funkcionalita mobilných platieb je pre Messenger viac-menej očakávaná. Podobnú „fíčuru“ má už aj čínsky WeChat alebo ruský londýnsky dubajský Telegram.
Sú tu samozrejme podstatné rozdiely. Kým Telegram emitoval vlastnú šifromenu s názvom Gram, čínsky WeChat je hlboko integrovaný do jadra ČĽR a platí s v ňom juanom (RMB). V tomto 10 minútovom dokumente (nečakane) od Wall Street Journal sa dozviete všetko podstatné o problematike okolo mobilných platieb v Číne.
A teraz späť k FB. Ten sa rozhodol, že jeho mobilné platby pôjdu mimo existujúci dolárový systém. Zvesť o jeho Libre bleskovo obehla zemeguľu a vyplašila atlantické klany živiace sa kontrolou finančnej informácie. Tie sa nechcú nechať odstaviť na druhú koľaj. Ich schopnosť inovovať v informačnom veku je síce slabá, no ich schopnosť ovládať zákonodarnú moc danej krajiny je stále ukážková.
Takto naježené štruktúry sa zmobilizovali a hneď je na svete návrh zákona, ktorý „môže zastaviť ambície Facebook-u okolo vlastnej šifromeny,“ aspoň v takomto duchu informuje CNN. Nerobím preklady právnických textov, takže citácia v pôvodnom znení:
A large platform utility may not establish, maintain, or operate a digital asset that is intended to be widely used as medium of exchange, unit of account, store of value, or any other similar function.
Pričom pod pojmom „large platform utility“ sa rozumie IT spoločnosť s ročným globálnym obratom nad 25 mld. dolárov. Je to podobná formulácia ako v „GAFA“ dani, ktorú zaviedlo nedávno Francúzsko a Španielsko. Celý návrh zákona s názvom „Keep Big Tech Out of Finance Act“ si môže záujemca prečítať aj tu.
Inou cestou sa vydal Google, ktorý emitovať vlastnú menu zatiaľ nechystá. Alphabet má viac skúseností s služba jeho dcérskej spoločnosti s názvom Gpay má skôr podobu Paypalu. Ale toto už je na ďalší článok.