Startupy

Marián Zvalo z HostCreators: Z Banskej Bystrice sme spravili webhosting s namakaným užívatelským rozhraním

Najnovší slovenský webhosting je už týždeň vonku a je z Banskej Bystrice. Ointernete.sk vám prináša exkluzívny rozhovor s Mariánom Zvalom z HostCreators. Zhováral sa Jasom Dotnet.

Kontaktovali ste ma s tým, že ste práve dokončili vlastný webhostingový systém. Prezraďte mi o tom niečo viac. Ako to celé začalo?

My v spoločnosti WebCreators robíme weby už 15 rokov. Z toho asi 10 rokov všetky vytvorené stránky umiestňujeme na naše stroje.

Postupne sme zistili, že ľuďom, ktorí u nás majú webhosting, treba uľahčiť prácu. Aby sa nás nepýtali na každú jednu vec ako je napríklad vytvorenie emailu.

Tak sme postupne začali robiť taký administračný systém. Toto vyústilo do myšlienky, urobiť to nielen pre našich zákazníkov, ale aj pre širokú verejnosť.

Dlho to zrelo 🙂

Veľmi dlho a ono to nie je na škodu. Nielen, že prichádzame s niečim, čo už vieme, že ľudia potrebujú, ale hlavne nemusíme teraz riešiť výkonnostné problémy, ktorými si musí prejsť každý jeden hosting.

Hosting ako taký si musí vyskúšať mnoho možností, ktoré treba otestovať, a to je zdĺhavé. Minimálne mesiac treba každú jednu novú technológiu nechať odkvasiť, a potom zistiť zo štatistík, či je to dobrá cesta.

My už máme toto za sebou. Teraz hľadáme cestičky ako sa dostať k ľuďom, ktorým nie sme tvorcovia webu. Dokončili sme vývoj produktu a sme vo fáze kedy začíname riešiť obchod.

Hostcreators.sk - užívateľské rozhranie (2018)
Hostcreators.sk – užívateľské rozhranie (2018)

A teda čo všetko zvládne spraviť zákazník cez vaše užívateľské rozhranie?

Človek si môže vytvoriť emaily, presmerovania, vytvára si subdomény, bezplatné SSL certifikáty, vyberá si verzie PHP-čka, vyberá si databázy, robí si cron-y, spravuje DNS-ská…

Priamo cez rozhranie si môže naištalovať viac ako 120 open-sourcových aplikácií, ako WordPress, Drupal, Magento, Prestashop atď. A mnoho ďalšieho. Jednoducho zvládne všetko čo v plnohodnotnom webhostingu.

Kde ste brali inšpiráciu?

Bol som inšpirovaný mnohými webhostingovými firmami zo zahraničia, hlave z Ameriky. Veľmi sa mi páčil ich princíp ako komunikujú s ľudmi, hlavne ako dávajú ľudom vedieť čo im expiruje.

Slovenské hostingy fungujú tak, že vyrobia zálohovú faktúru, tú pošlú človeku aj s nejakými položkami a to musí zaplatiť. My sme išli na to práve týmto americkým spôsobom, ak to tak môžem nazvať.

Človek dostane informáciu čo mu bude expirovať už 2 mesiace dopredu, príde na web a vyberie si služby, ktoré chce predĺžiť. Niektoré predĺžiť nechce. Má nad tým väčšiu kontrolu. Do emailu nepríde rovno platba „toto zaplaťte“, príde informácia s tlačítkom na predĺženie. Až tu si vyberie čo skutočne chce predĺžiť a s akými fakturačnými údajmi.

Ako vnikol názov HostCreators?

Voľakedy sme mali názov AZhosting, ale nejako nám to nesedelo do našej identity. Chceli sme niečo také aby to tak sedelo do názvu WebCreators. Tak sme vymysleli HostCreators.

WebCreators je meno, pod ktorý tvoríte weby. Na akom CMS ich staviate?

Na vlastnom. CMS sme si robili sami, keďže sme začínali v dobe, keď CMS-ka ešte neexistovali.

Pravda, pred 15 rokmi to bola zelená lúka. Čo, Joomla už bola?

Ja som sa dostal k webu prvý krát v roku 2001 a neviem či Joomla bola. Neviem, či vtedy bol WordPress.

..a ak aj bol, tak „nikto“ o ňom nevedel. Železo hostingu sedí kde?

V Bratislave.

Normálna, rozumná voľba.

Iná ani nie je.

A čo tak umiestniť servery niekde v Bystrici?

A kde? Je tu taká serverovňa, kde môžem prísť 24 hodín denne.

A čo tá hore, v kopci pri Tajove?

Viem, že je, ale neviem, či môžem prísť hocikedy.

No hej, skorej všetkého nie 🙂 A kde v Bratislave? Vo Vnet-e?

Áno vo Vnet-e, presne.

Na Námestí hraničiarov?

Námestie hraničiarov, to je myslím v Petržalke. Toto je Trnavská cesta. Toto datacentrum majú asi len 3 roky. Je úplne nové a fakt špičkové.

Neviem či tam ešte pracuje ten pán, čo nám to sprostredkoval. On vedel o tých veciach veľmi pekne rozprávať. Majú také vymoženosti ako rotačné UPS-ky.

To je čo?

Záložné zdroje. Obyčajne sa používajú baterkové.

A čo diesel-agregáty?

To je ďalšia fáza. To sa štartuje hneď po výpadku, ale na to preklenutie tých pár minút od výpadku po nabehnutie diesel-generátorov sú potrebné tieto UPS-ky. A obyčajne sa to rieši baterkami, ktoré sú neekologické.

A ako to teda riešia oni?

Vnet bol kúpiť tuto v Bystrici v Caterpillar-y rotačné UPS-ky. Normálne je tam zotrvačník, ten sa roztočí a nechá sa točiť. Keď vypadne prúd hrozne ťažký zotrvačník sa točí ďalej a vyrába elektrinu, ktorá stačí na tých pár minút kým nabehne diesel-generátor.

Obrovská výhoda je tá, že netreba baterky. Tým pádom to nie je ekologická katastrofa a má to dlhú životnosť.

Ako je to u vás – čo doména to hosting? Toto máte ako spravené?

My máme len multihosting. To znamená, že nám je úplne jedno, či človek na jednom hostingovom účte bude mať 1 doménu alebo 1000 domén. V tomto nemáme žiadne obmedzenia.

Koľko ľudí je vo vašom tíme?

Budem rátať… máme ôsmych, ktorí chodia do kancelárie a 3 externých grafikov, ktorých som ešte nevidel. 11 ľudí približne. Normálne máme aj babu, programátorku.

Žena programátorka – tak to je vzácne. Kde sa dá nájsť viac info o projekte?

Všetko podstatné nájdete pod doménou Hostcreators.sk. Hlavne je tam vysvetlená naša myšlienka, ako to berieme s tým multihostingom, pretože často, keď si pozrieš multihosting niekde inde, je tam nejaké obmedzenie.

Naša filozofia v tomto vychádza zo života. Ľudia obyčajne majú také weby, kde príde jeden, dvaja, traja, štyria ľudia za deň. Potom sú také weby, kde sú desiatky tisíc denných návštevníkov.

U náš si človek kupuje hostingový balík a do toho si kupuje koľko chce domén. Vrámci toho hostingového balíka má vyhradený nejaký výkonnostný priestor pre PHP.

Pokiaľ tam tie weby obsluhujú bežnú návštevnosť, tak tento vyhradený výkon to v pohode obslúži. Ako náhle začnú robiť „úplné šialenosti“, a naplnia sa všetky vyhradené procesy, v administrácii to začne klientovi kresliť grafy.

My to s ním potom ďalej osobne riešime. Človek si vie následne dokúpiť profihosting, kde má viac PHP procesov, viac pamäte do PHPčka, nie štandardných 256MB ale 512MB atď.

Hlavne tie procesy o to ide. Lebo využívame FastCGI, presne tak ako to využíva Nginx spolu s PHP-čkom. PHP-čko je spustené na FPM-ku, čo je asi štvrtý spôsob, ktorý sme za 10 rokov použili. On si podľa záťaže vytvára procesy, ktoré obsluhujú spúšťanie PHP súborov.

Máte na serveroch nasadené už aj HTTP2?

Úplne všade. Pri HTTP2 je taktiež potrebné aby bolo spojenie medzi prehliadačom a serverom cez HTTPS. V HostCreators si každý môže vygenerovať bezplatný certifikát od Letsencrypt.

Akurát cez víkend som písal článok do blogu, kde krásne vidno rozdiel medzi HTTP2 a HTTP1.1. Pre tých čo nevedia, tak v HTTP2 funguje „multiplexing“, kde vrámci jedného pripojenia viem robiť viac vecí naraz, pričom v HTTP1.1 bolo „čo súbor to connect“. V praxi to znamená, že sa web do užívateľovho prehliadača stiahne podstatne rýchlejšie.

Aké jazyky podporuje vaše rozhranie? Je pripravené na angličtinu?

Zatiaľ je tam slovenčina, ale je to pripravené na hocičo. To už sme z vývoja CMS-ka vedeli, že sa na to treba pripraviť. Asi najskôr pôjdeme na český trh.

Prečo nie rovno na anglický. Prečo nie rovno do sveta?

Chceme sa najskôr oťukať doma a vyladiť systém najskôr na domácich zákazníkoch. Uvidíme. Všetko je to o tom, že to máme týždeň vonku.

Technické skúsenosti máme 10 ročné, za to sa postavím, ale s týmto, že toto hostingové riešenie je prístupné pre verejnosť, s týmto sme vonku iba týždeň.

Máte to na kom testovať?

Áno, už teraz hostujeme vyše 500 domén.

Hostcreators.sk - úvodná stránka (2018)
Hostcreators.sk – úvodná stránka (2018)

Koho vidíte ako cieľového zákazníka?

Kedže máme multihosting, tak ja si myslím, že ideálny zákazník je pre nás niekto akým sme boli na začiatku my.

Nejaká agentúra, ktorá má veľa klientov?

Nemá veľa klientov, práveže tí menší. Takí, ktorí si na začiatku položia otázky: „Čo ideme my robiť s tým hostingom. Ideme využiť niekoho službu, alebo si ideme urobiť svoje vlastné riešenie?

Tak ako sme to spravili v minulosti vo WebCreators. My sme však mali jednu výhodu. Pre mňa bol webhosting niečo, čo som vyslovene chcel robiť. WebCreators bol pre mňa, okrem iného, aj cesta k tomu hostingu.

Vždy som chcel robiť na serveroch, len som nemal tú príležitosť, tak som si tú príležitosť vyrobil. WebCreators sa rozbehol, spoločnosť si žije už svojim vlastným životom. Teraz je na rade HostCreators.

Ďakujem za rozhovor a držím palce.